A középkorban jelentős zarándok hely volt Szent Lászlónak, a kor legnagyobb lovagkirályának nagyváradi sírja, ahova a történelem során 54 király zarándokolt el beavató esküjük letétele előtt Európa minden országából. A királyok egy-egy fogadalmi templomot építettek Váradon, ez a hagyomány azonban a török hódoltság idején megszakadt, a templomok közül csupán egy maradt fenn.
Az Újírázi Magyarok Nagyasszonya Római Katolikus Plébánia, a KÉSZ helyi csoportja, valamint a Debreceni Egyetem Néprajz Tanszéke felújítja a nemes hagyományt és gyalogos zarándoklatot indít Gyomaendrődről Nagyváradra. A zarándoklat fővédnöke Bosák Nándor püspök.
A zarándokok útját a határőrök is segítik azzal, hogy április 27-én megnyitják nekik a határt a körösszegi várnál. A Gyomaendrődről indulók a tervek szerint három nap alatt fogják megtenni a mintegy száz kilométeres távot. A Hármas-, majd a Sebes-Körös gátján haladva eljutnak a körösszegi várig és ott lépik át a határt.
Útjuk során több településen megállnak, így először Körösladányban pihennek meg, ahol a római katolikus plébánián hálaadó szentmisén vesznek részt, pénteken este pedig Komádiban áll meg a menet. Szombaton érkeznek meg a körösszegi várhoz, majd este nyolcra már Nagyváradon lesznek, ahol a Szent László templom és a Városháza épülete előtt a helyi egyházi és világi vezetők fogadják a zarándokokat. Vasárnap délelőtt 11 órakor tartanak szentmisét és körmenetet a nagyváradi várnál, majd délután 15 órakor indulnak haza autóbusszal.